Industrial-grade 4K PoE++ PTZ camera with enhanced AI capabilities, 22x optical zoom, and long-range adaptive IR LED night vision, white
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- 138.50 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.5 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- 21.7x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Up to 328.08 ft of night vision
- 4K recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 51 W |
| Power Source Type | PoE++ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D: 70° Tele: H: 3° , V: 44.4° , Wide: H: 59.8° , D: 3.76° , V: 2.24° |
| Optical Zoom | 21.7x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Minimum Focal Length | 6.36 mm |
| Maximum Focal Length | 138.50 mm |
| Minimum Aperture | f/3.4 |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 328.08 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Desk Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















