- 4K (8MP) video resolution
- High-sensitivity imaging sensor
- Wide aperture M4/3 f/1.2 prime lens included
- Advanced AI: Detect people, read license plates, and more
- Integrated 2-way audio*
- Connect and power using PoE+
- Weatherproof (outdoor exposed)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | 65° (D) , 52° (H) , 39° (V) |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 17 mm |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 4/3" |
| Lens Mount Type | M43 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 3.1" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Ingress Protection Rating | IPX5 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















