A 24-port, Layer 3 Etherlighting™ switch with 2.5 GbE.
- Etherlighting™ ports that illuminate to indicate port location, speed/link, and native VLAN/network
- (8) 2.5 GbE RJ45 ports
- (16) GbE RJ45 ports
- (2) 10G SFP+ ports
- DC power backup ready
- Managed with UniFi Network 8.0.24 and later
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 24 networking ports to establish large network
- Just plug-in the switch with USB port to make it run
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Ubiquiti Pro Max Layer 3 Switch - 24 Ports - 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - 2.5GBase-T, 10/100/1000Base-T, 10GBase-X - 3 Layer Supported - Modular - 50 W Power Consumption - Optical Fiber, Twisted Pair - 1U - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















