- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 16 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 180 W |
| Input Voltage | 54 V DC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 210 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













