Professional-grade, Layer 3 Etherlighting™ switch with (2) 10 GbE PoE++, (22) 2.5 GbE PoE++, and (4) 10G SFP+ ports.
- Etherlighting™ ports that illuminate to indicate port location, speed/link, and native VLAN/network
- (22) 2.5 GbE, (2) 10 GbE PoE++ ports
- (4) 10G SFP+ ports
- DC power backup ready
- 600W total PoE availability
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 24 networking ports to establish large network
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 600 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC/DC |
| Power Consumption | 660 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Ubiquiti Pro HD Layer 3 Switch - 24 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - 1000Base-T, 2.5GBase-T, 10GBase-X - 3 Layer Supported - Modular - 56 W Power Consumption - 600 W PoE Budget - Twisted Pair, Optical Fiber - PoE Ports - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













