- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Quickly and easily set up a wired network with 5 networking ports
- PoE+ port to receive data and up to 25.5 W of power on a single cable in places where a power outlet is not available
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V |
| Power Source | USB |
| Power Consumption | 25 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













