- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 45 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.2 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 4K recording format for a lively video quality experience with maximum dependability
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- PoE+ power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
- White Balance feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 17.77 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Telephoto: H: 21.6° , D: 27° , V: 16.2° |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 45 mm |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 4/3" |
| Lens Mount Type | M43 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 3.1" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Ingress Protection Rating | IPX5 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











