All-weather, vandal-resistant 12MP PoE camera with panoramic 360° coverage, digital pan-tilt-zoom functionality, and smart IR functionality.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3504 x 3504 resolution for surveillance in real-time
- Up to 49.21 ft of night vision
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- PoE power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Ceiling Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Built-in Microphone feature for maximum productivity with added dependability
- Wired connectivity technology offers maximum visual convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 7.14 W |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | H: 180° , D: 180° , V: 180° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3504 x 3504 |
| Night Vision Distance | 49.21 ft |
| Maximum Frame Rate | 24 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.6" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 5.8" |
| Mount Type | Junction Box Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































