- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2688 x 1512 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 4 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- Provides night vision of objects at a distance of up to 32.81 ft
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Wall mount is cost-effective, reusable, and long-lasting
- Microphone In feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 4 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | 84.4° |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Impact Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Ingress Protection Rating | IP55 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









