- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2688 x 1512 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- Up to 98.43 ft of night vision
- 2K recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- PoE power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Ceiling Mount mount type is reliable and allows trouble-free and easy usage
- Event Detection feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 4 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | V: 54.9° , H: 102.4° , D: 120.6° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Turret |
| Diameter | 3.5" |
| Mount Type | Surface Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













