Indoor, dual-band WiFi 6 access pointthat can support over 300 clients with its 5.3 Gbps aggregate throughput rate.
The Access Point WiFi 6 Pro (U6 Pro) is a high-performance, dual-band WiFi 6 access pointideal for home and ofce use. The U6 Pro is capable of reaching an aggregate throughput rate up to 5.3 Gbps with its 5 GHz (4x4 MIMO) and 2.4 GHz (2x2 MIMO) bands, which allows itto support over 300 concurrently connected clients while maintaining an even, reliable wireless experience across your entire network. It can also isolate your guesttrafc to ensure optimal security and speed. The U6 Pro also operates atfull 4x4 MIMO with 160 MHz channels to create high-capacity wireless uplinks and facilitate faster data transfer. It can be set up in minutes and fully managed with the UniFi Network application.
The Access Point WiFi 6 Pro (U6 Pro) is a high-performance, dual-band WiFi 6 access pointideal for home and ofce use. The U6 Pro is capable of reaching an aggregate throughput rate up to 5.3 Gbps with its 5 GHz (4x4 MIMO) and 2.4 GHz (2x2 MIMO) bands, which allows itto support over 300 concurrently connected clients while maintaining an even, reliable wireless experience across your entire network. It can also isolate your guesttrafc to ensure optimal security and speed. The U6 Pro also operates atfull 4x4 MIMO with 160 MHz channels to create high-capacity wireless uplinks and facilitate faster data transfer. It can be set up in minutes and fully managed with the UniFi Network application.
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 4.80 Gbit/s wireless transmission speed is ideal for fast data transfer with maximum reliability
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/k/v/r wireless technology
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Management port for convenient and more powerful connectivity
- Data Encryption provides reliable and enhanced data security and management
- Internal antenna form factor for convenient, desired usage and placement with maximum productivity
- Wall Mountable form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Mesh Supported | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 4.80 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 6 |
| Communication Protocols | RADSEC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Diameter | 7.8" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | TLS |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











