Uninterruptible power management system designed to support high-capacity WISP deployment sites.
- (3) Power TransPort outputs
- Delivers up to 480W* (27V DC) to supported UISP devices
- (2) PSU bays with (1) 250W AC/DC Power Supply included
- (1) DC battery port for an external 24V lead-acid battery (not included)
- Supports SMS-over-LTE (Cat M1) notification
- Protects computers and other electronic devices from harm caused by short power outages
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 240 W load capacity
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Power TransPort receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Standby UPS with router application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 27 V DC output voltage for better reliance and maximum usability
- External form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 3 x Power TransPort |
| Receptacle Type | Power TransPort |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Output Voltage | 27 V DC |
| Input Current | 3.50 A |
| Load Capacity (Watt) | 240 W |
| DC System Voltage | 24 V DC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Operating Humidity | 5% - 95% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









