Uninterruptible power system designed for MicroPoP applications.
- Total power supply: 200W* (27V DC) / Redundant power supply: 100W
- 115Wh Li-ion backup battery
- (1) Power TransPort output
- (1) DC battery port for an external 24V lead-acid battery (not included)
- Wall-mountable (kit included)
- Compact in size and offers highly efficient solution
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 200 W load capacity
- 1 batteries for maximum feasibility and added productivity
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- Standby UPS with router application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
- 27 V DC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 27 V DC output voltage for better reliance and maximum usability
- Wall mountable standby ups provides comfortable viewing with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries | 1 |
| Input Voltage | 27 V DC |
| Output Voltage | 27 V DC |
| Input Current | 4.40 A |
| Load Capacity (Watt) | 200 W |
| DC System Voltage | 25.2 V DC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Operating Humidity | 5% - 95% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



