5 GHz wireless bridge with PoE output that connects at 5+ km distances or seamlessly uplinks to UniFi WiFi.
- Link at 5+ km distances with a point-to-point connection to another Device Bridge Pro, or uplink seamlessly with UniFi WiFi Auto-Link
- (2) GbE ports with (1) PoE output for PoE devices
- Powered using PoE/PoE+
- Pole mounting
- Weatherproof (outdoor exposed)
- Sold as a single unit
- No need to run those expensive long cables, just use this wireless bridge to connect not just one but two of your existing wired networks to enjoy Wi-Fi
- 867 Mbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- IEEE 802.11a/n/ac wireless LAN standard ensures trouble-free and convenient connectivity
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- With PoE Port, transfer data and power from a single cable to places where a power outlet is not present
- 3.1 Mile outdoor antenna range for dependable connectivity and strong reception
- Data Encryption ensures the safety of your precious data
- Internal antenna form factor for convenient, desired usage and placement with maximum productivity
- Pole-mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 9 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| MIMO Technology | Yes |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Single Band |
| Outdoor Antenna Range | 3.1 Mile |
| Number of Bandwidth Streams | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Diameter | 7.5" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | WPA2-AES |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX6 |
Ubiquiti UDB-Pro Single Band IEEE 802.11a/n/ac 867 Mbit/s Wireless Bridge - Outdoor - 5 GHz - Internal - 3.1 Mile Maximum Outdoor Range - MIMO Technology - 2 x Network (RJ-45) - Gigabit Ethernet - PoE Ports - 9 W - Pole-mountable, Wall Mountable - IPX6 - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























