- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A53 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 21.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Surface Mount |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
Ubiquiti UC-Display Digital Signage Display - 21.50" LCD - Touchscreen Cortex A53 2.20 GHz - 3 GB - 1920 x 1080 - 16:9 - 250 Nit - 1080p - USBBluetooth - Ethernet - WebOS, iOS, Android
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























