Ceiling-mounted 6-stream WiFi 7 AP with 10/5/2.5/1 GbE support.
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 5.80 Gbit/s wireless transmission speed provides high and efficient communication with maximum efficiency
- IEEE 802.11n/ac/ax/be/v/r/k wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- Optimize the performance of your wired network connection with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Data Encryption provides reliable and enhanced data security and management
- Ceiling Mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 22 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Mesh Supported | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 5.80 Gbit/s |
| Frequency Band | 6 GHz |
| Network Band | Tri Band |
| Number of Bandwidth Streams | 6 |
| Communication Protocols | RADSEC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Diameter | 8.1" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | TLS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















