Compact indoor/outdoor WiFi 7 AP with integrated long-range antenna system.
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 4.30 Gbit/s wireless transmission speed provides high and efficient communication with maximum efficiency
- 802.11n/k/v/r/ac/ax/be wireless LAN standard ensures trouble-free and convenient connectivity
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Internal antenna form factor for convenient, desired usage and placement with maximum productivity
- Tabletop mount wireless access point offers maximum space efficiency and convenient viewing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Mesh Supported | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 4.30 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Communication Protocols | RADSEC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Diameter | 1.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.