- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 4.30 Gbit/s wireless transmission speed is ideal for fast data transfer with maximum reliability
- IEEE 802.11n/ac/ax/be/v/r/k wireless LAN standard offers a reliable, convenient way of communication
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Data Encryption provides reliable and enhanced data security and management
- Ceiling Mountable form factor for your usage convenience and better reliance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Mesh Supported | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 4.30 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Communication Protocols | RADSEC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Diameter | 6.8" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | TLS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
Ubiquiti U7 Lite Dual Band IEEE 802.11n/ac/ax/be/v/r/k 4.30 Gbit/s Wireless Access Point - 2.40 GHz, 5 GHz - MIMO Technology - Multi User MIMO - 1 x Network (RJ-45) - 2.5 Gigabit Ethernet - 13 W - Ceiling Mountable, Wall Mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























