- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 2.40 Gbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/k/v/r wireless technology
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- Data Encryption provides reliable and enhanced data security and management
- Wall Mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 9 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Mesh Supported | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 2.40 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Communication Protocols | RADSEC |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 6.3" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | TLS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













