- 4K (8MP) video resolution
- 3x optical zoom
- Advanced AI: Detect people, read license plates, and more
- Built-in IR LEDs and an automatic IR cut filter
- Far-field microphone array for two-way audio
- Connect and power using PoE
- Weatherproof (outdoor exposed)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | 59.9° (V) , Wide: 109.9° (H) , 19.7° (V) , 40° (D) , 127.7° (D) Zoom: 34.9° (H) |
| Optical Zoom | 3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Minimum Focal Length | 4.10 mm |
| Maximum Focal Length | 12.30 mm |
| Minimum Aperture | f/3.3 |
| Maximum Aperture | f/1.53 |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 3.4" |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









