Power distribution unit designed to support large, rack-mounted UniFi hardware deployments.
- (24) Remote-reset outlets
- (4) USB-C ports
- 3 m power cord with NEMA L5-30 plug
- 1.3" LCM touchscreen with automation rotation
- Compatible with 36U racks and taller
- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- AC Power receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- NEMA L5-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 4 x USB Type-C |
| Receptacle Type | USB Type-C |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 125 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 36U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.