All-weather tamper-resistant 4K PoE+ camera with enhanced AI capabilities 2.36x optical zoom and a large 1/1.2in CMOS sensor for exceptional low-light clarity and long-range IR night vision black
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 13.80 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/1.5 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 2.4x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Up to 131.23 ft of night vision
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 15 W |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D: 52° , Wide: H: 113.8° , V: 25.8° , V: 61.9° , D: 134° Tele: H: 45.5° |
| Optical Zoom | 2.4x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 5.85 mm |
| Maximum Focal Length | 13.80 mm |
| Minimum Aperture | f/2.9 |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.2" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Turret |
| Diameter | 4.6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















