Next-generation premium desktop smartphone for UniFi Talk, featuring a 7" touch display and seamless integration with UniFi applications.
- Enjoy superior voice communications while retaining the convenience and user-friendliness over Internet
- Uses VoIP technology to transfer audio signals over the Internet while circumventing high toll charges by telephone companies
- Electrical power and data are transmitted using a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Built-in Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 7" |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | NFC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Built-in Camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Telephony | |
|---|---|
| Handset Connectivity Technolo | Cordless |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded/Cordless |
| IP Phone Technology | VoIP |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















