ESD protection for outdoor high-speed networks.
- Protects outdoor Ethernet devices, up to 20kA discharge current.
- (2) Passive, surge-protected RJ45 connections
- Quick and easy installation
- Compatible with 10 GbE networks
- Protect your electronic devices, home entertainment system and your appliances from serious power surges
- 2 x RJ-45 receptacles for flexible connectivity and placement
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 20 kA |
| Clamp Voltage | 600 V |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacles | 2 x RJ-45 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Supported Ethernet Speed | 1.25 GB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX5 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













