Bidirectional protection for up to 10 GbE, PoE++, and 20kA surge discharge for indoor installation.
- Helps you reduce the repair cost for equipment
- 2 x RJ-45 receptacles to protect your equipment from transient surges
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 20 kA |
| Clamp Voltage | 600 V |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacles | 2 x RJ-45 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Supported Ethernet Speed | 1.25 GB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Ubiquiti Ethernet Surge Protection
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











