Next-gen 2K HD PoE ceiling camera with enhanced dynamic range and low-light performance.
Features:
- 2K HD, 30 FPS camera with a 5MP CMOS sensor
- Wide-angle view (102.4°)
- Weatherproof IPX4-rated enclosure with IK08-rated vandal resistance
- Improved low-light performance and IR night vision up to 10m
- Improved dynamic range
- 2688 x 1512 Resolution at 30 fps
- IR LED for Night Vision up to 33'
- 102.4° Horizontal Field of View
- Two-Way Audio
- RJ45 Ethernet with PoE Technology
- UniFi Protect for iOS & Android
- IPX4 Rated for Water Protection
- IK08 Rated for Impact Protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 37 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | H: 102.4° , V: 71.4° , D: 134.3° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











