60 GHz wireless point-to-point bridge with a 10G SFP+ uplink for maximum performance and a 5 GHz backup radio.
- No need to run those expensive long cables, just use this wireless bridge to connect not just one but two of your existing wired networks to enjoy Wi-Fi
- 867 Mbit/s wireless transmission speed is ideal for fast data transfer with maximum reliability
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- Optimize the performance of your wired network connection with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Data Encryption feature effectively protects your precious and valuable data from unauthorized access
- Wall Mountable form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 29 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| MIMO Technology | Yes |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Network Band | Single Band |
| Number of Bandwidth Streams | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Diameter | 7.6" |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | WPA2-AES |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Frequency | 66 GHz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















