UniFi managed 1kVA uninterruptible power supply with 5 backup outlets 5 surge outlets and hot swappable battery, 108Wh, half load (300W) runtime of 7 minutes. Supports Graceful Shutdown for UNVR and UNAS, and includes NUT compatibility for third-party devices.
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Up to 2 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 600 W load capacity
- 1000 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- Overload protection feature protects a motor by sensing the current going to the motor to prevent malfunction
- 1 batteries for maximum feasibility and added productivity
- 12V battery size for better reliance and optimal performance
- 9000 mAh battery capacity allows longer, charged usage in a dependable manner with maximum feasibility
- 8 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 5 |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Circuit Breaker | Yes |
| Surge Suppression | Yes |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Number of Surge-only Outlets | 5 |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 1 |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage Range | 89 V AC - 145 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7 Minute |
| Transfer Time | 6 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop/Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















