The TP-DCDC-4856G-VHP is a very high power DC to DC converter / passive POE inserter designed for Ubiquiti airFiber™ antennas and also various outdoor PTZ security cameras.
The DCDC converter supplies 70W passive POE power on all 8 Ethernet wires.
They have two isolated inputs for connecting 2 power sources, like a primary and backup power source. They have various protections for surge, short circuit and overload. The input and output are isolated.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tycon Power Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 72 V DC |
| Maximum Output Voltage | 56 V DC |
| Maximum Output Current | 1.25 A |
| Maximum Output Power | 70 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Over Voltage |
| Manufacturer | Tycon Power Systems |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.