The POE-SPLT Active splitters are unique Power Over Ethernet adapters which converts a DC POE input voltage to AC or DC regulated output voltages. The output is provided on a standard 5.5mm/2.1mm barrel connector on a 14" cable or in the case of the 80W unit, on a wire terminal connector. Ethernet speeds of 10/100MB and 10/100/1000MB are available. Inputs and outputs are isolated. They have various protections for surge, short circuit, overload and overvoltage.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Tycon Power Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 2.10 A |
| Maximum Output Power | 25 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Tycon Power Systems |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

