- Face/Human/Vehicle AI and more with Turing SMART Series Cameras, Bridge, and Cloud
- Best used with Turing SMART series IP Cameras
- Support Ultra265/H.265/H.264 video formats
- 16-channel input; 16 POE Ports
- Up to 8MP input and 4K output
- 4TB Included; 2 SATA Max, up to 10TB for each HDD
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 4 TB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 8MP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Audio | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| NVR Weight | 5.73 lb |
| General Features | |
|---|---|
| System Components | Network Video Recorder |
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Turing Video |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.