- Turing cloud-ready with Smart NVR series and Turing bridge/servers
- Support Ultra265/H.265/H.264 video formats
- 8-channel Plug and Play POE input
- Support HDMI and VGA simultaneous output
- Up to 8MP input resolution
- 2 SATA HDDs, up to 10TB for each HDD
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 8MP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Consumption | 10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Audio | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| NVR Weight | 5.73 lb |
| General Features | |
|---|---|
| System Components | Network Video Recorder |
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Turing Video |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.