- 33X optical zoom, endless pan, high speed PTZ
- TwilightVision technology superior low-light performance
- Smart IR up to 150m (492ft)
- Auto tracking of persons and vehicles
- People & vehicle detection with onboard AI
- Turing Vision Core license for people & vehicle search, cloud storage, and more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | O: 65.2°~2.7° , V: 31.0°~1.3° , H: 53.0°~2.3° |
| Optical Zoom | 33x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.50 mm |
| Maximum Focal Length | 148.50 mm |
| Minimum Aperture | f/4 |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 492.13 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 8.9" |
| Mount Type | Parapet Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.