- People and Vehicle Search with SMART series NVR and Turing Vision Cloud
- Max. 8MP(3840x2160) resolution @20fps
- 2.8~12mm motorized lens
- TwilightVision allows for optimal image clarity in low light
- Smart IR up to 40m (131ft)
- Support 256 G microSD card
- IP67, IK10, WDR, PoE
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | (H) 107.4°~ 29.2° , (V) 54.2°~ 16.3° , (O) 111.0°~33.1° |
| Optical Zoom | 4.3x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Video Formats | H.264H |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.