- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2880 x 1620 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 13.50 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- 5x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Up to 164.04 ft of night vision
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- Junction Box Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Wide Dynamic Range feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 5x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2880 x 1620 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 13.50 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | 106.25°~ 30.42° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.