- To be used with SMART Series NVR with Turing Vision Cloud
- 5~50mm motorized zoom lens, ideal for license plate capture
- TwilightVision technology superior low-light performance
- People & vehicle detection with onboard AI
- Turing Vision Core license for people & vehicle search, cloud storage, and more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | (H) 4.71°~55.87° , (O) 5.56°~68.72° , (V) 2.65°~33.21° |
| Optical Zoom | 10x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 5 mm |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Zoom |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 328.08 ft |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Junction Box Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Video Formats | H.265 (MP) |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.