- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 2.80 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.6 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Up to 98.43 ft of night vision
- 4K recording format for a lively video quality experience with maximum dependability
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- Junction Box Mount mount type allows convenient, easy usage with maximum efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | 112.9° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 4.3" |
| Mount Type | Tilted Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.