- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2880 x 1620 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 2.80 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/1 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- Pole Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Built-in Microphone feature for maximum efficiency and convenience
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2880 x 1620 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1 |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | 102.0° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Eyeball |
| Diameter | 4.4" |
| Mount Type | Tilted Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Water Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.