- Turing CORE AI cloud VSaaS-ready w/ SMART Series NVR & bridge
- People & vehicle detection on the edge
- White & IR dual LED lights
- Active audible deterrence w/ built-in microphone and speaker
- NDAA compliant
- Up to 10-year extended warranty with CORE AI license
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 101.1°; V: 55.3°; D: 111.1° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Turret |
| Diameter | 4.4" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

