- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2688 x 1520 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 2.80 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.6 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- Up to 98.43 ft of night vision
- Infrared/Color night vision type for better usability and increased surveillance efficiency
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Built-in speaker provides a reliable audio, and sound transfer solution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field of View | H: 101.1°; V: 55.3°; D: 111.1° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

