Next generation cloud camera
Turing edge+ cameras are the future of high performance cloud cameras. they're designed to be durable and adaptable to your needs in any indoor or outdoor environment. no nvr or license is required to get started, making it easy to take the first steps towards using enterprise grade security.
- 1/2.8 5MP 16:9 Progressive Scan CMOS
- 0.005 LUX @ F1.6
- 2.7-13.5mm zoom lens; F1.6~F3.1
- H: 106~32°; V: 55~18°; D: 129~37°
- Included Cloud VMS CORE AI-Ready
- Object detection on the edge, attribute search & recognition in the cloud
- Direct-to-cloud, included onboard storage
- Easy to use, 3-click installation
- NDAA & TAA compliant
- Up to 10-year extended warranty with CORE AI license
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 5x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2880 x 1620 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 13.50 mm |
| Maximum Focal Length | 2.70 mm |
| Minimum Aperture | f/3.1 |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 98 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | H: 106~32°; V: 55~18°; D: 129~37° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.