- 1/2.7 5MP 16
- 9 Progressive Scan CMOS
- 0.005 LUX @ F1.6
- 2.8 mm fixed lens; F1.6
- H
- 111°; V
- 59°; D
- 133°
- Included Cloud VMS CORE AI-Ready
- Object detection on the edge, attribute search & recognition in the cloud
- Direct-to-cloud, included onboard storage
- Easy to use, 3-click installation
- NDAA & TAA compliant
- Up to 10-year extended warranty with CORE AI license
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Turing Video |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Field of View | H: 111°; V: 59°; D: 133° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 4.6" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Turing Video |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.