TUF Gaming VG32VQ1B Curved Gaming Monitor - 31.5 inch WQHD (2560x1440), 165Hz(Above 144Hz), Extreme Low Motion Blur™, Adaptive-sync, FreeSync™ Premium, 1ms (MPRT), HDR10
- 31.5-inch WQHD (2560x1440) 1500R gaming monitor with ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) technology enables a 1ms response time (MPRT) together with Adaptive-sync, eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- FreeSync Premium technology supported through DP and HDMI ports providing variable refresh rates for low latency, stuttering-free and tearing-free while gaming
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
- Support HDR-10 to enhance bright and dark area, delivers lifelike gaming experience
TUF gaming VG32VQ1B
TUF Gaming VG32VQ1B is a 31.5-inch, WQHD (2560x1440), curved display with an ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay. Those are some serious specs, but not even the most exciting thing the VG32VQ1B has in store. Its impressive curved display features a 165Hz refresh rate and Adaptive-Sync (FreeSync™ Premium) technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering.
31.5-inch immersive curvature
The 31.5-inch WQHD (2560 X 1440) panel of TUF Gaming VG32VQ1B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. This contributes to greater viewing comfort - even during extended use -and lets you enjoy a wide viewing angle with less distortion and colour shift when gaming and watching movies.
165Hz Refresh Rate
TUF Gaming VG32VQ1B 165Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
EXTREME LOW MOTION BLUR
VG32VQ1B Features the latest ASUS-exclusive Extreme Low Motion Blur technology, which achieves 1ms MPRT to eliminate smearing and motion blur, and makes objects in motion look sharper, so gameplay is more fluid and responsive.
HDR
Multi HDR Mode
Now you can choose from multiple HDR modes to adjust monitor HDR performance based on the current viewing scenario
HDR 10
To more fully realise gamers' vision, TUF Gaming VG32VQ1B is compatible with industry-standard HDR10 high dynamic range for colour and brightness levels that exceed the capabilities of ordinary monitors.
IN-GAME ENHANCEMENTS
Shadow Boost
ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map.
GamePlus
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
GameVisual
ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimise visuals for different types of content. This unique feature can be easily accessed through a hotkey or the on-screen display settings menu
- 31.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- FreeSync Premium supports LFC and low latency, helping maintain smooth visuals even during frame rate drops and transitions
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Trace Free Technology feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, ideal for immersive
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 185 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27200 mm x 0.27200 mm |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 19.97" |
| Depth with Stand | 8.42" |
| Width with Stand | 27.94" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |













