TUF Gaming VG32AQA1A Gaming Monitor - 31.5 inch WQHD (2560 x 1440), Overclock to 170Hz (above 144Hz), Extreme Low Motion Blur™, Freesync Premium™, 1ms (MPRT), Shadow Boost, HDR, DisplayWidget Lite
- 31.5-inch WQHD (2560 x 1440) gaming monitor with overclock to 170Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 1ms (MPRT) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) technology to further reduce ghosting and motion blur
- FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
- Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce graphics cards and Freesync™ Premium with AMD graphics cards. Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
TUF Gaming VG32AQA1A is a 31.5-inch WQHD (2560 x 1440) gaming monitor with an overclocking 170Hz refresh rate and 1 ms (MPRT) response time for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology and AMD FreeSync™ Premium to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also features High Dynamic Range technology, supporting the HDR10 for great contrast and lifelike colors.
GAMING KEY SPEC | 170HZ REFRESH RATE(OC) AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG32AQA1A delivers stunning visuals from all angles. With overclock to 170Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync Premium technology supported through DP and HDMI ports providing variable refresh rates for low latency, stuttering-free and tearing-free while gaming.
COLOR PERFORMANCE | HIGH DYNAMIC RANGE
TUF Gaming VG32AQA1A takes advantage of HDR technology to deliver more vivid colors and higher contrast levels compared to traditional monitors.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | EXTREME LOW MOTION BLUR (ELMB)
ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology provides a 1 ms MPRT response time to eliminate smearing and motion blur. It makes moving objects appear even sharper, so gameplay is more fluid and responsive.EXCLUSIVE GAMING FEATURE | VARIABLE OVERDRIVE
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
- 31.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- With FreeSync Premium and Adaptive Sync, refresh rates adjust in real time, helping reduce input lag and improve control in fast-paced content
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Extreme Low Motion Blur (ELMB) feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 2560 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- Gaming LCD monitor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 223 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 170 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.77 lb |
| Height with Stand | 19.54" |
| Depth with Stand | 8.42" |
| Width with Stand | 28.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |

















