TUF Gaming VG27WQ3B Gaming Monitor - 27 inch QHD, Curved, 180Hz, ELMB, FreeSync, 1ms GTG (0.5ms minimum), 90% DCI-P3, HDR, DisplayWidget Center
- 27-inch QHD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.5 ms response time (min.) for sharp gaming visuals with high frame rates
- ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
TUF Gaming VG27WQ3B is a 27-inch QHD (2560 x 1440) 1500R curved gaming monitor with an ultrafast 180 Hz refresh rate and 0.5ms response time (minimum) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 90% of the DCI-P3 color gamut for great contrast and lifelike colors.
GAMING KEY SPEC | 180HZ REFRESH RATE AND 0.5MS (MIN.) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG27WQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync technology supported through DP and HDMI ports providing variable refresh rates for low latency, stuttering-free and tearing-free while gaming.
COLOR PERFORMANCE | HIGH DYNAMIC RANGE
With HDR technology to deliver more vivid colors and higher contrast levels compared to traditional monitors.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | EXTREME LOW MOTION BLUR
ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology eliminate smearing and motion blur. It makes moving objects appear even sharper, so gameplay is more fluid and responsive.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | VARIABLE OVERDRIVE
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
INTUITIVE CONTROLS
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu.
EXTENSIVE CONNECTIVITY
A multitude of connectivity options, including two HDMI 2.0, plus DisplayPort™ 1.2, ensures wide compatibility with a variety of input sources.
SUSTAINING AN INCREDIBLE FUTURE | ECO-FRIENDLY PACKAGING
ASUS is committed to environmental responsibility. This monitor is shipped in packaging made from 100% recycled cardboard, minimizing waste and promoting sustainable practices.
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 0.50 ms response time delivers stable, blur-free visuals with accurate motion handling for reliable performance across tasks
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 300 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Trace Free Technology feature enables responsive operation and efficient task handling
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Gaming LED Monitor delivers vibrant visuals and fast response times, helping enhance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 225 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz - DisplayPort |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 0.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 125% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 0.5 ms |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.80 lb |
| Height with Stand | 17.95" |
| Depth with Stand | 7.60" |
| Width with Stand | 24.02" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |











