The 27-inch TUF Gaming VG27AQM5A QHD gaming monitor featuring a Fast IPS panel for blistering-fast 300Hz refresh rate gaming and 0.3ms GTG(min.) response time. ASUS Extreme Low Motion Blur and Adaptive Sync technology enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports HDR and has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
Gaming key spec | 300HZ REFRESH RATE AND 0.3MS (gtg) RESPONSE TIME
With 300Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
Gaming key spec | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync compatible and VESA AdaptiveSync technology ensure supersmooth, tear-free visuals with low latency.
Exclusive gaming feature | ELMB Sync
ELMB Sync software that enables ELMB to work simultaneously with adaptive-sync technology to eliminate ghosting and tearing for extraordinarily sharp, high-frame-rate gaming.
Exclusive gaming feature | Variable Overdrive
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
Intuitive Controls
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu.
Extensive Connectivity
A multitude of connectivity options, including two HDMI 2.1, plus DisplayPort™ 1.4, ensures wide compatibility with a variety of input sources.
- 27-inch QHD (2560x1440) gaming monitor with 300Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.3ms (GTG) response time(min.) for sharp gaming visuals with high frame rates
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Flicker Free | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 223 kHz to 223 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 300 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 0.30 ms |
| Standard Refresh Rate | 300 Hz |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen | 1 |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.14 lb |
| Height with Stand | 17.91" |
| Depth with Stand | 8.43" |
| Width with Stand | 24.21" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |

















