The 24.5-inch TUF Gaming VG259Q5A Full HD gaming monitor featuring a Fast IPS panel for blistering-fast 200 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur and AMD FreeSync™ Premium, G-SYNC compatible(under processing), VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it has a 99% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.
Gaming key spec | 200HZ REFRESH RATE AND 0.3MS (gtg) RESPONSE TIME
With 200Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
Gaming key spec | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync Premium, G-Sync compatible technology ensure supersmooth, tear-free visuals with low latency.
Exclusive gaming feature | Extreme Low Motion Blur (ELMB)
ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology provides a 1 ms GTG response time to eliminate smearing and motion blur. It makes moving objects appear even sharper, so gameplay is more fluid and responsive.
Exclusive gaming feature | Variable Overdrive
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
Intuitive Controls
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu.
Extensive Connectivity
A multitude of connectivity options, including two HDMI 2.0, plus DisplayPort™ 1.4, ensures wide compatibility with a variety of input sources.
- 24.5-inch Full HD(1920x1080) Fast IPS gaming monitor with 200Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 0.3ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) technology to further reduce ghosting and motion blur
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Flicker Free | Yes |
| Screen Size Class | 25" |
| Viewable Screen Size | 24.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 27 kHz to 240 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 200 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 0.30 ms |
| Standard Refresh Rate | 200 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.28320 mm x 0.28020 mm |
| Active Display Area (H x V) | 21.41" x 11.91" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 7.50 lb |
| Height with Stand | 15.79" |
| Depth with Stand | 6.85" |
| Width with Stand | 22.01" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |



























