TUF Gaming VG249QL3A Gaming Monitor - 24-inch(23.8 inch viewable), Full HD(1920x1080), 180Hz, Fast IPS, ELMB, 1ms (GTG), FreeSync Premium™, G-Sync Compatible, Variable Overdrive, 99% sRGB, Height adjustment
- 23.8-inch Full HD(1920x1080) Fast IPS gaming monitor with 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 1ms (GTG) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) technology to further reduce ghosting and motion blur
- FreeSync Premium and G-Sync compatible delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
The 23.8-inch TUF Gaming VG249QL3A Full HD gaming monitor featuring a Fast IPS panel for 180 Hz gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur and AMD FreeSync™ Premium, G-SYNC compatible, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it has a 99% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.
GAMING KEY SPEC | 180HZ REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync compatible and VESA AdaptiveSync technology ensure supersmooth, tear-free visuals with low latency.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | EXTREME LOW MOTION BLUR (ELMB)
ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology provides a 1 ms GTG response time to eliminate smearing and motion blur. It makes moving objects appear even sharper, so gameplay is more fluid and responsive.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | VARIABLE OVERDRIVE
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
IN - GAME ENHANCEMENTS | DISPLAYWIDGET CENTER | INTUITIVE CONTROLS
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu.
SHADOW BOOST
ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map.
GAMEPLUS
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
GAMEVISUAL
ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimize visuals for different types of content. This unique feature can be easily accessed through a hotkey or the on-screen display settings menu.
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync and ELMB Sync work together to reduce blur and tearing, helping deliver razor-sharp motion clarity in esports and action scenes
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare gaming led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- With LED backlighting, supports consistent brightness and sharp contrast, helping improve visibility across varied game environments
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/ELMB Sync/G-sync Compatible/FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 225 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 18 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.90 lb |
| Height with Stand | 20.67" |
| Depth with Stand | 8.19" |
| Width with Stand | 21.30" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |















