- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Delivers consistent performance and efficient processing tailored for demanding gaming environments
- Windows 11 Home OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- NVIDIA GeForce RTX 5060 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Mini tower form factor features a simplified build with fewer materials, enhancing durability and structural reliability
- Gigabit Ethernet offers up to 10x
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13420H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| LAN Manufacturer | Realtek |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























