- Mecha-Inspired Design
- - Bold lines, yellow accents, and a transparent side panel give the T500 a rugged, anime-inspired look for tactical gaming.
- Dependable Performance
- - Powered with an Intel® Core™ i7-13620H CPU(5.0 GHz Turbo Boostat95W), NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Ti GPU,16GB DDR5 RAM, and 1TB PCIe Gen 4 SSD storage.
- Battle-Tested Cooling
- - Custom copperheatpipes, a90mmfan, and optimized airflow keep the system cool and quiet under pressure.
- Built to Last
- - MIL-STD-810H certified forchassisdurability against shock, vibration, heat, and altitude-engineered for long-term reliability.
- Future-Ready Layout
- - Tool-less side panels and a spacious interior make it easy to upgrade ormaintainyour system over time.
- Plug and Play
- -The included RGB keyboard and mouse complete your gaming setup for out-of-the-box performance.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13620H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| LAN Manufacturer | Realtek |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























